Loading cart contents...
Sepeti görüntüle Ödeme
Cart subtotal:

Sıkça Sorulan Sorular

Customer Questions

Yeriniz nerede?

Şekerdavet ürünlerine www.sekerdavet.com adresi üzerinden ve iletişim sayfamızda yer alan adresimizden ulaşabilirsiniz.

Resimleri olan ürünler dışında başka ürünleriniz var mı? Bana resimlerini gönderebilir misiniz?

Şekerdavet ürünlerinin tamamı web sitesinde görsel olarak sergilenmektedir. Sergilenmeyen, fotoğrafı sitede olmayan başka bir takım ürünlerimiz yoktur. Satışa sunulabilen tüm ürünlerin resimleri hemen sitemize de konmaktadır. Bu anlamda görsellerimiz günceldir.

Ürünlerimi ne zaman kargolayacaksınız?

Her bir ürünün hazırlanarak kargoya verilme süresi ürün sayfasında belirtilmiştir. Ürünün siparişini verdiğiniz gün öğlen 12:00’ye kadar olan süreden itibaren bu süreyi dikkate almanız gereklidir. Öğleden sonra verilen siparişlerin işleme alınış süreleri bir sonraki iş gününden itibaren başlamaktadır.

Kimi ürünlerin hazırlanma sürelerinde teknik bazı sebeplerden ötürü kimi zaman gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda müşterimize siparişi takiben hemen geri dönüş yapılmakta ve durum ile ilgili bilgi verilmektedir. Teknik sebeplerden ötürü kargoya veriliş süresinde bir gecikme yaşanması durumda müşterimiz zamanlamanın kendisine uygun olmadığını belirttiği durumlarda muadil ürün önerisi yapılır ve talebe istinaden sipariş işleme alınmadan iptal edilir.

Hangi kargo firması ile gönderiyorsunuz?

sekerdavet.com gönderileri MNG Kargo ile tüm Türkiye’ye yapılmaktadır. Yurtiçi kargolar karşı ödemeli olarak gönderilmektedir.

Yurtdışı siparişlerde ise aracı firma anlaşması ile DHL ve UPS taşımaktadır.

Ödemeyi ne şekilde yapabilirim?

Ödemelerimiz Havale/EFT, Kredi Kartı ya da Posta çeki ile alınmaktadır.

Kapıda ödeme var mı?

Ürünler talebinize göre kişiselleştirme ile hazırlandığı için, siparişinizin kesinleşmesi gerekmektedir. Kapıda ödeme seçeneğimiz yoktur.

Değişim ve iade şartları nedir?

Kişiselleştirme yapılan ürünler, tek kullanımlık parti / özel gün ürünlerinin iadesi/değişimi yapılamamaktadır. Gıda içeren ürünlerin iadesi hijyen/saklama koşulu sebeplerinden ötürü iadesi/değişimi yapılamamaktadır.

Kargo paketini aldığınızda paketi kargo görevlisinin yanında açarak kontrolünü yapmanız gereklidir. Üründe bir eksiklik/hasar/kırılma/yıpranma vs. gördüğünüz takdirde zabıt tutturarak aynı kişiyle geri gönderiminin yapılması gereklidir.

Yurtdışına ürün gönderiyor musunuz?

Yurtdışına ve KKTC’ye ürün gönderimimiz bulunmaktadır. Yurtdışı için özel anlaşmalı olduğumuz kargo ile gönderim sağlamaktayız. Yurtdışı gönderilerde PTT ile kesinlikle gönderim yapılmamaktadır.

Numune gönderiyor musunuz?

Numune gönderimimiz kesinlikle bulunmamaktadır.

Kargo ne kadar sürede elime ulaşır?

Yurtiçi gönderilerde kargoya teslim sonrası 1-2 gün arasında ulaşmaktadır. 2 gün ulaşacak noktalar 600 km ve üstü mesafelerdir. MNG Kargo şubesi bulunmayan noktalara kargo şirketi haftanın belirli günlerinde gitmektedir. Bulunduğunuz yerde MNG Kargo şubesi yok ise merkezdeki şubeyi arayarak ilçe yada kasabanıza hangi günlerde geldiğini öğrenebilirsiniz.

Yurtdışı gönderilerde ise fiyat bilgilerinin yanında süreler yazmaktadır. Yurtdışı gönderilerde bazen olumsuz hava koşulları, son yıllarda sık yaşanan doğa olayları, gümrük kontrolleri kargonun ulaşma süresini 1-2 gün uzatmaktadır. Bunu önceden dikkate alınız.

Aldığım ürün kargoda ya hasar görürse ne yapabilirim? Kırık çıkan malzemeler olursa nasıl bir yol izlemeliyim?

Öncelikle mutlaka paketi kargo görevlisinin yanında açıp kontrol ederek teslim alınız.

Firmamız sitemizde yer alan ürünü kırılmayacak şekilde ambalajlamaktadır. Kırılma riski yüksek olan ürünler zaten sadece iletişim adresimizden satılmaktadır. Bunlar ilgili ürünlerin altında belirtilmiştir. Firmamız paketin içine kırılmış yada hasar görmüş ürünü kesinlikle koymamaktadır. Ancak ve ancak taşıma esnasında paketin hızla yere atılması yada fırlatılması gibi olumsuz durumlar da ürüne zarar gelebilir.

Kargolarımız MNG kargo sigorta güvencesi ile taşınmaktadır. Bunun yanı sıra siz değerli müşterilerimizin de paketi teslim alırken bazı hususlara önemle dikkat etmesi gerekmektedir. Dikkat edilmemesi halinde paketinizin size sağlam ulaştırıldığı kabul edilir. Paket size ulaştığında fiziksel olarak zarar görüp görmediğini lütfen dikkat ediniz. Yırtılmış, ezilmiş, ıslanmış açılmış paketleri mutlaka kargo yetkilisi eşliğinde açarak kontrol edin. Beklenmedik bir durum söz konusu ise paketi teslim almayıp kargo yetkilisine form aracılığı ile tutanak tutturarak tarafımıza geri iade edilmesini sağlayınız. Bazı durumlarda paket dışarıdan bakıldığında zarar görmemiş olsa bile içindeki ürünler her hangi bir sebepten dolayı zarar görmüş olabilir. Pakette bir hasar belirtisi yoksa bile paketi kargo görevlisi ile birlikte kontrol edin.

En az kaç adet sipariş verebilirim?

Minimum 50 adet sipariş alınmaktadır.

Şekerler kaç günde teslim edilmektedir?

Miktara bağlı olarak minimum 3 maksimum 7 gün içinde teslim edilir.

Şekerlerde mıknatıs bulunuyor mu?

Talep ederseniz 100 adet için + 10 TL eklenerek mıknatıs eklenir.

Kurdelaya isim yazıyor musunuz?

Evet talep ederseniz isimleriniz kurdelaya 500 adete kadar + 40 TL bedel ile yazılabilir.

Tül rengini ve kurdela rengini biz seçebilir miyiz?

Evet diğer şekerlerde yer alan bir renkten olmasını isteyebilirsiniz. (örneğin 10101’in tülünden olsun)

Ürünü beğenmezsem iade edebilir miyim?

Sitemizden yapacağınız her alışveriş size satış sözleşmesi ile ulaştırılmaktadır. Bu satış sözleşmesinde ürünlerin size birebir aynısı ve sitede teşhir edildiği şekilde garantisi verilmektedir. Ürünlerle ilgili tüm boyut renk ve detaylar için sorularınızı bize yöneletebilirsiniz. Tereddüt duyduğunuz yada bütünlüğünü anlayamadığınız ürünü sipariş vermemenizi rica ederiz. Üretilen ürünün geri dönüşümü yapılamaktadır. Bu nedenle sipariş verdiğiniz ürün sitemizde yer alan görseldeki gibi değilse, yada kusurlu bir ürün gönderilmiş ise teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde iade edebilirsiniz.

İadenizin kabul edilmesi için aşağıdaki şartlara uygun olması gerekmektedir.

  1. İadeler mutlaka orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
  2. Orijinal kutusu veya ambalajı bozulmuş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir. Buradaki iade kabul kriteri, ürünün başka bir müşteriye satılabilirlik özelliğini kaybedip kaybetmemesidir.
  3. İade etmek istediğiniz ürün / ürünler hasarlı ise ve ürün iadeniz kargodaki hasardan kaynaklı ise kargo ücreti şirketimiz tarafından karşılanmaktadır. Hasar durumunda rapor tutturmuş iseniz ürünü MNG kargo ile tarafımıza göndermeniz gerekir.
  4. Dizgi ve sistem hatalarından meydana gelen fiyat yanlışlıklarından firmamız sorumlu değildir.

Online Alışveriş Sisteminde iade işlemleri Tüketiciyi Koruma Kanunu’na göre yapılmaktadır. Müşteri hizmetlerimize gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı gün işleme alınacaktır.

Sipariş içeriğini, ambalajı bozulmamış ve hasarsız olarak iade ettiğinizde ödediğiniz ücret tarafınıza 7 iş günü içerisinde bize belirteceğiniz banka hesabına, kredi kartına veya posta çeki hesabına geri ödenir.

Tüketicinin korunması hakkındaki kanun ve firmamız prensibi olarak aldığınız ürünü iade koşulları dahilinde teslimat tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde iade edebilirsiniz.

WhatsApp WhatsApp